fbpx Skip to main content
search

Odvětrané fasády | Provětrávané fasády

By 8. února 2023Blog

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT kvalitní hliníkovou fasádu?

PORADÍME VÁM!

Odvětrané fasády nebo provětrávané fasády z kvalitních hliníkových materiálů působia nadčasově, elegantně a moderně. Hliník je pro svoje vynikající vlastnosti materiálem 21. století. Charakterizuje ho dlouhá životnost, vysoká odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí, nízká hmotnost a pevnost. Hliník je kvalitní materiál pro téměř každou designovou výzvu, velkou nebo malou.

Skutečnou kvalitu odvětrané fasády z vysokokvalitního hliníkuobjevíte v detailech. Detaily odvětrané fasády tvoří přesné rohy, nároží, nadpraží, ostění, jako i napojení hliníkové fasády na další navazující konstrukce. Tyto prvky provětrávané fasády mohou být vyrobené z jednoho fasádního dílu (fasádní kazety) a tím získá tato hliníková fasáda skutečnou hodnotu. Žádaná moderní fasáda z jiných materiálů není tak dokonalá v detailech rohů, nároží, ostění, atyk a pod. jako je to u odvětraných fasád z kvalitního hliníku.

Odvětraná provětrávaná fasáda je systém vnějšího pláště objektu, který je odsazený od hlavní obvodové stěny objektu vytvořením meziprostoru. Fasádní kazetový obklad je připevněný na hlavní obvodovou stěnu pomocným hliníkovým roštem – podkonstrukcí.

Do vytvořeného meziprostoru mezi hlavní obvodovou stěnu a hliníkovou fasádní kazetu se umísťuje tepelná izolace a to obvykle z minerální vlny. Tepelná izolace z minerální vlny je připevněná k hlavní obvodové stěně vhodným kotvícím materiálem. Následně sa takto připevněná tepelná izolace k obvodové zdi ochrání speciální ochrannou difuzní fólií.

Ve vytvořeném meziprostoru provětrávané hliníkové fasády dochází k volné cirkulaci vzduchu tzv. „komínovému efektu“ zdola směrem nahoru. Cirkulaci vzduchu způsobuje přirozený atmosferický tlak závislý na nadmořské výšce, síle větrů a denních teplotách.

Kvalitní hliníková kazetová fasáda s provětrávaným meziprostorem má kromě estetické hodnoty a dlouhé životnosti také mnoho dalších výhod. Odvětraná fasáda zvyšuje celkový tepelný komfort budovy, snižuje vznik plísní, chráni obvodové stěny před vlhkostí, před přehřátím a zabraňuje tepelným ztrátám. Cirkulace vzduchu v meziprostoru odvětrané fasády má pozitivní účinky na celkový uživatelský komfort.

V případě, že se rozhodnete pro investici do provětrávané fasády z kvalitních nadčasových hliníkových materiálů s dlouho životností, je potřeba se obrátit na odbornou společnost. Je velice důležité, aby dodavatelská společnost měla zkušenosti s poradenstvím, návrhem, projekcí, výrobou a montáží. K dodávce kvalitní provětrávané fasády z hliníku je potřeba vypracovat technickou dokumentaci (výrobní dokumentaci), technické a konstrukční detaily, které jsou potřebné ke správnému návrhu provětrávané fasády.

Zároveň musí dodavatel hliníkové kazetové fasády vypracovat technické a konstrukční detaily také napojení provětrávané fasády na další navazující konstrukce. Velice důležité je také strojní a technologické vybavení společnosti, která odvětranou fasádu vyrobí. Pozor na dodavatele, kteří nemajú správné profesionální technologie a výrobní prostory. Montáž odvětrané fasády z hliníku by měla vykonat pouze zaškolená společnost a to podle technické dokumentace a podle dopředu odsouhlasených konstrukčních detailů, které vypracoval odborný dodavatel. Při výběru dodavatele pro vaší kvalitní odvětranou fasádu nezapomínejte na tyto rady a doporučení. V opačném případě se klidně může stát, že i přes vysokou kvalitu použitých hliníkových materiálů, což je jejich přirozená vlastnost, může všechno dopadnout velkým nezdarem. V takovém případě je náprava velice náročná a ve většině takto vzniklých situací už není možné odvětranou fasádu opravit do takového stavu, aby splňovala všechny původně očekávané vlastnosti.

VERTIKÁLNÍ KLADENÍ

odvětrané fasády kladení

HORIZONTÁLNÍ KLADENÍ

odvětrané fasády kladení

KOMBINOVANÉ KLADENÍ

odvětrané fasády kladení

PROSTOROVÉ KLADENÍ

odvětrané fasády kladení

NEZAPOMÍNEJTE... VŠECHNO JE O DETAILECH! A proto se raději obraťte na odborné a osvědčené společnosti se stabilním zázemím a zkušenostmi.

odvětraná fasáda